Γκολ από τερματοφύλακα; Είχε χρόνια να συμβεί στην Ιταλία! (vid)

Ο Μπρινιόλι σκόραρε και σόκαρε τη Μίλαν (2-2), έδωσε στη Μπενεβέντο τον παρθενικό βαθμό της ιστορίας της στη Serie A και έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που σκοράρει στο ιταλικό πρωτάθλημα μετά το μακρινό 2001.

Γκολ (το πρώτο φυσικά στην καριέρα του), βαθμός και ρεκόρ!

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι είναι δίχως αμφισβήτηση το πρόσωπο της ημέρας στην Ιταλία, καθώς με το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα του με τη Μίλαν (2-2) χάρισε στη Μπενεβέντο τον πρώτο της βαθμό στην ιστορία της στη Serie A.

Ο 26χρονος τερματοφύλακας, ο οποίος σημειωτέον αγωνίζεται στο Τσίρο Βιγκορίτο ως δανεικός από την Γιουβέντους, έγινε ο πρώτος κίπερ που σκοράρει στο ιταλικό πρωτάθλημα μετά από 16.5 ολόκληρα χρόνια!

Ο τελευταίος που το είχε καταφέρει ήταν ο Μάσιμο Ταΐμπι της Ρετζίνα την Πρωταπριλιά του 2001, φέρνοντας στο -88ο λεπτό- στα ίσια την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ουντινέζε.