Νάπολι – Λάτσιο 2-1

Η Νάπολι πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής επικρατώντας με 2-1 της Λάτσιο και παρέμεινε στο κυνήγι της Γιουβέντους.

Η Νάπολι νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Λάτσιο στο Σαν Πάολο και μείωσε προσωρινά τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους στους 6 βαθμούς. Οι παρτενοπέι νίκησαν και τις απουσίες και με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι.

Η Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Μίλικ στο 13ο λεπτό και στο 23ο λεπτό, όμως ήταν προάγγελος για το τι θα ακολουθήσει, καθώς η ιταλική ομάδα ήταν καταιγιστική. Συγκεκριμένα, στο 34 ο Καγεχον με εξαιρετική ατομική προσπάθεια έκανε το 1-0 και στο 37′ ο Μίλικ με μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι έριξε ρυθμό, η Λάτσιο ανέβηκε και τελικά μείωσε σε 2-1 με διαγώνιο σουτ του Ιμόμπιλε, αλλά στο 70ο λεπτό τα όνειρα της τελείωσαν, καθώς ο Ατσέρμπι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με το τελικό 2-1 να μένει μέχρι τέλους.