Λάτσιο – Κιέβο Βερόνα 1-2

Η υποβιβασμένη Κιέβο πήρε μεγάλο «διπλό» μέσα στη Ρώμη (2-1), σοκάροντας την Λάτσιο που διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Λάτσιο υπέστη εκτός προγράμματος, εντός έδρας ήττα (2-1) από την ουραγό και υποβιβασμένη κατ’ ουσίαν Κιέβο Βερόνα. Κάπως έτσι, οι Ρωμαίοι παρέμεινε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας και έχασε πολύτιμο έδαφος για τη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η αποβολή του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου,  άλλαξε πιθανόν τις ισορροπίες και επέτρεψε στην Κιέβο να φτάσει στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε στο 2-0, οι Λατσιάλι μείωσαν αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν.

Πιο αναλυτικά, στο 42′ η Λάτσιο ζήτησε πέναλτι σε χέρι παίκτη της Κιέβο μέσα στην περιοχή όμως μετά το VAR, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Κιέβο με δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά  (49′-51′) και «δράστες» τους Βιγκνάτο και Χετεμάι «σόκαρε» το Ολίμπικο.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι μείωσε στο 67ο λεπτό με τον Καϊσέδο. Ωστόσο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε τη Λάτσιο να αγωνίζεται με 9 παίκτες, δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι η ομάδα της Ρώμης έχασε πολύτιμη ευκαιρία να πάει στο -1 από την 4η θέση!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Πάρμα-Μίλαν 1-1  (87′ Άλβες – 69′ Καστιγέχο)

Έμπολι-Σπαλ 2-4  (22′ Καπούτο, 47′ Τραορέ – 38′ πεν., 61′ Πετάνια, 44′ Φλοκάρι, 88′ Αντενούτσι)

Κάλιαρι-Φροζινόνε 1-0  (27′ πεν. Ζοάο Πέδρο)

Λάτσιο-Κιέβο 1-2  (67′ Καισέδο – 49′ Βινιάτο, 51′ Χετεμάι)

Μπολόνια-Σαμπντόρια 3-0  (54′ αυτ. Τονέλι, 69′ Πουλγάρ, 83′ Ορσολίνι)

Ουντινέζε-Σασουόλο 1-1  (80′ αυτ. Λιρολα -31′ Σένσι)

Τζένοα-Τορίνο 0-1  (58′ Ανσάλδι)