Φιορεντίνα – Ρόμα 1-4: Ασταμάτητοι οι Ρωμαίοι στον δρόμο για το… σεντόνι

Με καταπληκτική αποτελεσματικότητα, η Ρόμα πέρασε σαν... σίφουνας από τη Φλωρεντία με το εντυπωσιακό 4-1 και πάτησε ακόμα πιο γερά στην τέταρτη θέση.

Η Ρόμα του τελευταίου 1,5 μήνα δε σταματάει πουθενά. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα είχε δύσκολη αποστολή στη Φλωρεντία απέναντι στη Φιορεντίνα. Αλλά αυτή η δύσκολη αποστολή ήταν μόνο στα… χαρτιά.

Οι Ρωμαία δεν άφησαν περιθώρια ελπίδας στην αντίπαλό τους, επιβλήθηκα  με το εντυπωσιακό 4-1 και συνεχίζουν στον δρόμο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ρόμα έδειξε τις διαθέσεις της από νωρίς και πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Με τον Τζέκο να ανοίγει το σκορ στο 19′ και τον Κόλαροφ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Φονσέκα έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς. Η Φιορεντίνα αντέδρασε πριν φύγει το ημίχρονο μειώνοντας σε 1-2 με τον Μπαντέλι στο 35′, αλλά το δεύτερο μέρος άνηκε και πάλι στην παρέα του Τζέκο.

Πελεγρίνι (73′) και Τζιανόλο (88′) υπέγραψαν τον θρίαμβο της Ρόμα με το τελικό 4-1.