Διπλό στη Νεάπολη και κορυφή η Ξάνθη (0-2), εύκολα ο Λεβαδειακός τον Διαγόρα (4-0)

Τεράστια νίκη για την Ξάνθη μέσα στη Νεάπολη, με τους Ακρίτες να επικρατούν με 2-0 και να σκαρφαλώνουν στην κορυφή, αφήνοντας στην 3η θέση τον Ιωνικό. Τεσσάρα ο Λεβαδειακός απέναντι στον Διαγόρα, νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης ο Εργοτέλης κόντρα στα Χανιά (2-0).

Ιωνικός – Ξάνθη 0-2

Διπλό ανόδου μέσα στη Νεάπολη για την Ξάνθη. Οι Αρκίτες κατάφεραν να φύγουν με ένα τεράστιο «τρίποντο» απέναντι στον Ιωνικό μέσα στη Νεάπολη επικρατώντας με 2-0 για την 3η αγωνιστική των play off, σκαρφαλώνοντας στηνκορυφή της Super League 2 φτάνοντας τους 48 βαθμούς, με την ομάδα της Νίκαιας να πέφτει στην 3η θέση.

Η Ξάνθη κατάφερε να σκοράρει στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Βέρκερ να γράφει το 1-0 στο 24ο λεπτό. Ο Τάτος έκανε την εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε και ο Βέρκερ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το γκολ των γηπεδούχων.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 70ο λεπτό ο Παπάζογλου, με την Ξάνθη να κλειδώνει μία τεράστια νίκη στη Νεάπολη η οποία μπορεί να αποδειχθεί χρυσή στο τέλος της σεζόν…

Λεβαδειακός – Διαγόρας Ρόδου 4-0

Άνετος και ωραίος ο Λεβαδειακός. Η ομάδα της Λιβαδειάς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Διαγόρα και επικράτησε με 4-0 για την 3η αγωνιστική των play off της Super League 2.

Πρωταγωνιστής ο Μυτίδης ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ενώ στο 31′ έκανε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για το σημαντικό «τρίποντο». Ο Θεοχάρης και ο Συμελίδης διαμόρφωσαν στο δεύτερο ημίχρονο το τελικό 4-0…

Εργοτέλης – Χανιά 2-0

Νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης ο Εργοτέλης με την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη να επικρατεί με 2-0 απέναντι στα Χανιά και να παραμένει κοντά για τη μάχη της ανόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Ο Έντισον Κόλα κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στον Εργοτέλη λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, γράφοντας το 1-0 στο 42ο λεπτό, ενώ στο 48′ ο Μανουσάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και κλείδωσε το «τρίποντο» των γηπεδούχων.