Χιλιώτης ΓΣ Δράμα – ΑΕΚ 26-37

Η ΑΕΚ δεν προβληματίστηκε ούτε λεπτό από τους γηπεδούχους και έφυγε από τη Δράμα με το διπλό (37-26 επί του Χιλιώτη Δράμας) για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Η Ένωση με τη 10η νίκη της πλησίασε στον έναν βαθμό τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ και τώρα στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο νοκ άουτ παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στο Ρέντη (Τετάρτη, 31/1, 19:00) για μια θέση στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από την άλλη, η ομάδα της Δράμας, έχοντας απουσίες πάλεψε όσο ήταν δυνατόν το παιχνίδι, όμως η ανωτερότητα της ΑΕΚ ήταν εμφανής. Για τη ΓΣ Δράμας ’86 όλα τα λεφτά είναι το εκτός έδρας παιχνίδι με το Καματερό, την Παρασκευή (17:15) στην προσπάθεια των δύο ομάδων για την παραμονή.

Οι παίκτες της ΑΕΚ, παίζοντας συνδυαστικές άμυνες, εξουδετέρωσαν το μεγάλο επιθετικό όπλο των γηπεδούχων, Ευγένη Τουνγκελίδη, με τον νεοφερμένο Σέρβο, Λάζαρ Αντάμοβιτς να είναι η μόνη απειλή για την άμυνα της αθηναϊκής ομάδας.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δημιουργούν διαφορές στο σκορ: 10-3 (13’) και 18-10 στο ημίχρονο, με την εικόνα του αγώνα να μένει αναλλοίωτη μέχρι το τέλος και τον τεχνικό τής ΑΕΚ, Νίκο Γραμματικό να έχει την ευκαιρία για δοκιμές.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΕΚ 26-37

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-8, 5-10, 6-13, 9-14, 10-18 (ημ.), 12-22, 13-24, 19-27, 22-31, 22-33, 26-37

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 4, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμίδης 1, Τσαύλος 3, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης 1, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 4, Χόγκας 10, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3, Αλικάκος