Λύγισε στο Βουκουρέστι η ΑΕΚ (28-23)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 28-23 από την CSM, ωστόσο παραμένει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Ρουμανία, με την Ένωση να ηττάται (28-23) από την CSM στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των «16» του EHF European Cup.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορούσαν ένα καλύτερο αποτέλεσμα και φυσικά η πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού παραμένει ανοιχτή, καθώς τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της Αθήνας.

Η CSM μπήκε καλύτερα στο ματς (2-0), με την Ένωση να βρίσκει τα πατήματά τους, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (4-5).

Κάποια αμυντικά λάθη στοίχισαν στην ΑΕΚ, με τους Ρουμανους να παίρνουν αέρα τεσσάρων τερμάτων (11-7). Το ημίχρονο έκλεισε με την CSM να προηγείται (16-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (17-13) και με κάποιες καλές ενέργειες σε επίθεση και άμυνα πίεσε την CSM για να μειώσει στο γκολ (21-20). Ωστόσο, κάποια αδράνεια της ΑΕΚ έδωσε τη δυνατότητα στη ρουμάνικη ομάδα να ξεφύγει (25-21) και τελικά να διατηρήσει αυτή τη διαφορά (26-21) μέχρι το τέλος. Έτσι, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 28-23 από την CSM και ελπίζει να ανατρέψει τη διαφορά στη ρεβάνς της Αθήνας.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 8-6, 11-7, 13-9, 16-12 (ημιχρ.), 17-13, 19-15, 21-18, 22-20, 25-21, 28-23.