Ολυμπιακός – ΑΕΚ 23-26

Η ΑΕΚ πήρε τη σπουδαία νίκη με 26-23 επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου.

Όπως στο πρωτάθλημα έτσι και στο Κύπελλο η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το Ρέντη αφού επικράτησε με 26-23 του Ολυμπιακού και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε από την αρχή το πάνω χέρι στο ματς και έφτασε στη νίκη-μίση πρόκριση παρά το ότι αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μπουνέτα από τα μισά του πρώτου μέρους.

Με τον Αραμπατζή να σκοράρει ασταμάτητα η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ από το ξεκίνημα και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών προηγήθηκε με 6-4. Λέμος και Όστοϊτς προσπαθούσαν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ και παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-9 οι Πειραιώτες μάζεψαν τη διαφορά στα τρία γκολ (12-15).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και μείωσε το σκορ σε 15-14 με τους Λέμος και Τσίλη αλλά κάπου εκεί η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει ξανά λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 19-15 χάρη σε γκολ των Φλορίδο, Αραμπατζή και Γιάκομπσεν. Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τα δύο γκολ αλλά η ΑΕΚ έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους δύο τερματοφύλακές της, Κοσάνοβιτς και Άρσιτς έφτασε στη νίκη με 26-23. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-7, 7-11, 9-13, 12-15 (Ημιχ), 14-16, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23, 23-26

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζηράς 3, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Χιμένεθ 1, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης 1, Κριτσιοτόϊου 2