Ζόλνοκ – Ολυμπιακός 9-9

Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα στην Ουγγαρία και με γκολ του Γούνα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισαν σε 9-9, για την 5η αγωνιστική του LEN Champions League.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει από την Ουγγαρία η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα απέναντι στην πολύ δυνατή Ζόλνοκ και με γκολ του Αλέξανδρου Γούνα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκαναν το 9-9, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του LEN Champions League.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πρόσθεσαν έναν ακόμη πόντο στην συγκομιδή τους, έφτασαν τους 8 και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την πρόκρισή τους στο Final 8 που θα διεξαχθεί στο Αννόβερο.

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 με τον Τελέκι, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Γενηδουνιά. Οι Ούγγροι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κις, με τους Ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν εκ νέου σε 2-2 με τον Γενηδουνιά. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-2 και 4-3 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 3-3 με τον Μουρίκη και λίγο αργότερα σε 4-4 με τον Ομπράντοβιτς, που ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με γκολ του Ομπράντοβιτς (4-5), αλλά οι Ούγγροι ισοφάρισαν άμεσα σε 5-5 με τον Ράζοβιτς. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την Ζόλνοκ 11’’ πριν τον τέλος να κάνει το 9-8 με τον Ζολάνσι. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Γούνας με σουτ από την περιφέρεια 2’’ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 9-9 και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 1-1, 4-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τελέκι (π/π, 7:29), 1-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:15), 2-1 Κις (φουνταριστό, 2:30), 2-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:53)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Άλεκσιτς (π/π, 3:13), 3-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:04), 4-3 Μπάτορι (π/π, 1:30), 4-4 Όμπραντοβιτς (π/π, 0:45)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Όμπραντοβιτς (κόντρα, 5:33), 5-5 Ράζοβιτς (π/π, 4:08)

4ο οκτάλεπτο: 6-5 Πραϊλοβιτς (π/π, 7:20), 6-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:33), 7-6 Πραϊλοβιτς (περιφέρεια, 5:16), 7-7 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:51), 8-7 Φουντούλης (π/π, 1:58), 8-8 Ζολάνσκι (π/π, 1:35), 9-8 Ζολάνσι (π/π, 0:11), 9-9 Γούνας (περιφέρεια, 0:02)

Ζόλνοκ: Νάγκι, Ανγκυάλ, Μπατόρι 1, Ζάλανκι 2, Γιάνσικ, Ζάτμαρι, Άλεκσιτς 1, Ράσοβιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 1, Λάσιτς, Κις 1, Τέλεκι 1, Κάρντος.

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος