Ιστορική πρόκριση της Σβίατεκ στους «8» του US Open

Η Ιγκα Σβίατεκ πήρε μια μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά απέναντι στη Ζούλε Νιμάιερ με 2-1 σετ και έγραψε ιστορία.

Η Ιγκα Σβίατεκ τα… χρειάστηκε για πρώτη φορά στο US Open, αλλά όταν κρίθηκε αναγκαίο έβγαλε την ποιότητά της και απέκλεισε με ανατροπή την Ζούλε Νιμάιερ με 2-1 σετ, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς (πρώτη φορά στην καριέρα της) του τελευταίου major της σεζόν.

Η 23χρονη Γερμανίδα (νο108 στον κόσμο) έκανε την απόλυτη έκπληξη στο πρώτο σετ επικρατώντας της Πολωνής με 6-2, ενώ στο δεύτερο ξεκίνησε με break και 2-1 στα game. Στο σημείο εκείνο η κορυφαία τενίστρια της WTA ανέβασε ταχύτητα, ισοφάρισε με 6-4 (1-1) και στο τρίτο σετ έκανε επίδειξη δύναμης (6-0).

Δύο ώρες και 24 λεπτά αγώνα χρειάστηκε η 21χρονη για να επικρατήσει με 2-6, 6-4, 6-0 και να περάσει στην οκτάδα του Όπεν της Νέας Υόρκης, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την 28χρονη Αμερικανίδα (νο8 του ταμπλό), Τζέσικα Πεγκούλα.

Με τη νίκη της η Σφιάτεκ έγραψε ιστορία στην πατρίδα της, καθώς έγινε η πρώτη τενίστρια από την Πολωνία που θα βρεθεί στην προημιτελική φάση του US Open.