Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2

Νικητής ο Ολυμπιακός στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Volley League Γυναικών, καθώς οι Ερυθρόλευκες κέρδισαν τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ του παιχνιδιού πήγαιναν χέρι-χέρι. Οι γηπεδούχοι παρόλο που ήταν μόνο για ένα πόντο μπροστά (20-19) τελικώς έκαναν ένα σερί και πήραν το πρώτο σετ με σκορ από την Σκοτ (25-20).

Το σύνολο του Σπύρου Σαραντίτη έκανε το 2-0 με άνεση, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 2-2 νικώντας στο τρίτο σετ με 10-25 και στο τέταρτο με 21-25.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε αυτό που άρχισε στη… μέση και τελικώς με 15-9 στο πέμπτο σετ πήρε τη νίκη με χαρακτηριστική άνεση στο τέλος και από αύριο κοιτάει την επόμενη αναμέτρηση για το πρωτάθλημα που είναι στην έδρα της ΑΕΚ (31/10).

Τα σετ: 25-20, 25-18, 10-25, 21-25,15-9