ΠΑΟΚ – Εθνικός Πειραιώς 3-0

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια άνετη εντός έδρας νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Εθνικό Πειραιώς, έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ουσίκοφ και Κουμεντάκη. Μεγάλο διπλό του Παμβοχαϊκού μέσα στην έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία, επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ του Εθνικού Πειραιώς για την 15η αγωνιστική της Volley League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο του Βορρά ήταν ο Νικολάι Ουσίκοφ που πέτυχε 15 πόντους, με τον Κουμεντάκη να τον ακολουθεί σε απόδοση με 15.

Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-15. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο μαχητικοί και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως έκαναν αρκετά λάθη στην υποδοχή στο τέλος και ο Δικέφαλος έκανε το 2-0 (25-21).

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε γρήγορα και στο τρίτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-19, φτάνοντας στο τελικό 3-0. Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε την 13η εφετινή του νίκη και έφτασε τους 38 βαθμούς, αφήνοντας τον Εθνικό στους 19.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-21, 25-19) σε 74 λεπτά

Η διακύμανση του σκορ:

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-15

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-19

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (10/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ – 29& άριστες), Ουσίκοφ 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1μπλοκ), Τακουρίδης 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (0/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 5 (5/10 επ, 67% υπ -44% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -33% άριστες), Παντακίδης, Στίγγας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 8 (8/14 επ, 41% υπ – 24% άριστες), Νάιτ 3 (3/18 επ), Σέιφερτ 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ), Μπάσης 4 (2/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 18 (16/28 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ -37% άριστες), Αμπανόζ 1 (άσσος) / Καρασαββίδης (1, -λ 77% υπ – 65% άριστες), Βολουδάκης, Δημητούλης, Ράμος.

Ηρακλής Χαλκίδας – Παμβοχαϊκός 1-3

Ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 3-1 στη Χαλκίδα κόντρα στον Ηρακλή, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ρόκα και Γκλάνστοουν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και κατέκτησαν με άνεση το πρώτο σετ με 18-25. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έδειξε να «συνέρχεται» και παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή, ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-20). Το τρίτο σετ ήταν και το καθοριστικό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και τον Παμβοχαϊκό να καταφέρνει τελικά να το κερδίσει με 28-26.

Στο 4ο σετ η ψυχολογία οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους ξέφυγαν από νωρίς και το κατέκτησαν με 25-17, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Με τη νίκη αυτή ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 17 βαθμούς και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τις θέσεις του υποβιβασμού, ενώ ο Ηρακλής Χαλκίδας έμεινε στους 25 βαθμούς και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 26-28, 17-25) σε 104 λεπτά

1ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 20-20, 25-20

3ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 26-28

4ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 17-25

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ),Κολτσιάκης 5 (5/16 επ, 50% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 12 (11/30 επ, 1 άσσος), Μότα 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ – 23% άριστες), Γκελίνσκι 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Πεντράο 9 (5/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας ( λ, 44% υπ -15% άριστες), Αμαριανάκης, Δεληπρίμης, Αδάμ, Τσολάκος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 16 (13/18 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ -50% άριστες), Μοράλες 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκλάντστοουν 19 (12/20 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ολιβέιρα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ -36% άριστες), Παλέντζας 12 (9/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες) / Γραράς (λ, 42% υπ – 25% άριστες), Γεωργίου.