Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Volleyleague και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ενόψει του ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό την Κυριακή (14/3).

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου, επικρατώντας με 3-1 σετ εκτός έδρας για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Volleyleague. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν τους Συριανούς, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 24 βαθμούς και την Κυριακή (14/3) αντιμετωπίζουν τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στον Πειραιά.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 10-10, ώσπου ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα τριών πόντων (13-10). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13, όμως οι Συριανοί ανέβασαν ρυθμό, συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα (18-15, 22-20) και με 25-23 έκαναν το 1-0 σετ.

Παρόμοιο με το πρώτο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον έλεγχο και να φτάνει τη διαφορά στο +5 (15-20). Η ομάδα της Σύρου πλησίασε στον πόντο (22-23) αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 23-25 και έκαναν το 1-1 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 4-1. Ο ΠΑΟΚ όμως γύρισε την κατάσταση (6-10), συνέχισε να έχει τον έλεγχο (18-21) και με 21-25 έκανε το 1-2 στα σετ.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε και στο τέταρτο σετ (5-2), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση και οι δύο ομάδες προχωρούσαν μαζί μέχρι το 9-9. Οι Συριανοί πήραν ξανά το προβάδισμα (12-9, 17-15), αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με 24-26 λύγισε στο τέλος τον Φοίνικα και πήρε τη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ 1-3: (25-23, 23-25, 21-25, 24-26)