ΑΕΚ – Ηρακλής 0-3

Ο Ηρακλής πήρε καθαρή νίκη 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ μπορεί να πάλεψε και τα τρία σετ μέχρι τέλους, υπέκυψε όμως στην ανωτερότητα του Ηρακλή που πήρε την νίκη με 3-0 σετ στο κλειστό του Μετς και την πρόκριση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδα.

Ο Ηρακλής ήταν το φαβορί και το απέδειξε. Η Ένωση ξεκινήσει δυναμικά και προηγήθηκε με 7-4 και 10-6 όμως ο Ηρακλής δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ. Ισοφάρισε και ύστερα προηγήθηκε. Βέβαια μέχρι το 21ο πόντο οι δύο ομάδες μάχονταν στα ίσα (21-21). . Οι Κυανόλευκοι όμως έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν με 22-25. Στο δεύτερο σετ το πάνχ χέρι είχαν οι Θεσσαλονικείς ξεκινώντας με ένα σερί 4-0. Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-8. Οι Κυανόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα όμως μέχρι τέλους και πήραν έτσι το δεύτερο σερί σετ (20-25).

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-13, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Ηρακλειδείς. τρέχοντας ένα σερί 5-0. Έτσι κάπως και το τρίτο σετ πήγε στα χέρια τους και ως εκ τούτου και η πρόκριση στο Final 4 του θεσμού.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 21-25