Παναχαϊκή – Κηφισιά 0-3

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0 σετ έχοντας αποτελεσματικό σερβίς και επίθεση που έφτασε 68% αποτελεσματικότητα. Είναι η 11η νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα και μόλις η δεύτερη με 3-0 σετ που την φέρνει πολύ κοντά εντός της πρώτης 8αδας και των πλέι οφ. Η ομάδα των βορείων προαστίων χρειάζεται έναν […]

Η ομάδα των βορείων προαστίων χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό στους αγώνες που απομένουν με Παμβοχαϊκό και Εθνικό Πειραιώς. Η Παναχαϊκή που έχει υποβιβαστεί απευθείας στην Α2 κατέβηκε με εννιά αθλητές και χωρίς τον Νίκο Ρουμελιώτη.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 5-0. Με τη διαφορά στο +5 (8-3) η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και μείωσε 8-5.

Στην εξέλιξη του σετ με έξυπνο πλασέ ο Βόϊτσικ διαμόρφωσε το 12-6 για την Αθηναϊκή ομάδα. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε στο 1ο σετ και με άσο του Χαντ οδηγηθήκαμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-8. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα 19-9 για την Κηφισιά, η οποία τελικά κατέκτησε το σετ με 25-13 με επίθεση του Πολωνού ακραίου.

Η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με επίθεση τον Οράμας σε πρώτο χρόνο προηγήθηκε 3-2. Οι φιλοξενούμενοι με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά με 8-6 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής και έφτασε στο +5 (11-6). Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ προηγήθηκαν 16-9 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Χριστιά μείωσε 18-13. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 20-13. Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Παπαδόπουλο στη θέση του Βόϊτσικ. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 μετά από άουτ επίθεση του Σαλαβασίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Με επίθεση του Χαντ προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με άσο του Ντε Σόουζα η διαφορά έφτασε το +7 (13-6) δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-14 με επίθεση του νεαρού Γιώργου Μανίκα.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά – Χανδρινός