Volleyleague : Νικηφόρα συνέχισαν ΠΑΟΚ, Εθνικός και Παμβοχαϊκός

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο δικέφαλος με ρεσιτάλ από τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Νικολάι Ουτσίκοφ νίκησε με 3-0 το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή και πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα του Α΄γύρου με 3-2 σετ. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 2η θέση […]

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 2η θέση της βαθμολογίας. Εντός στόχων και ο Ηρακλής καθώς πήρε την 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά με πλεονέκτημα έδρας.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-17

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-12, 25-17) σε 71′

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ, 61% υπ. – 21% άριστες), Ουτσίκοφ 21 (18/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (6/12 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Τερζής, Σωτηρίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης, Τζιουμάκας 3 (3/9 επ., 55% υπ. – 18% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 23% άριστες), Σμαραγδής 9 (7/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ. – 67% άριστες), Μπουράκης (λ, 50% υπ. – 0% άριστες), Μούχλιας 1 (1/7 επ., 44% υπ. – 0% άριστες), Ευγενίδης.

Εθνικός Πειραιώς – Κηφισιά 3-0

Ο Εθνικός Πειραιώς ήρθε για να μείνει στην Volley League Πάμε Στοίχημα. Στην επιστροφή του μετά από 28 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία ο Εθνικός Πειραιώς με κορυφαίους τους Μαντέκα, Σπυριούνη νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ και πήρε την 7η θέση στην γενική κατάταξη και στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-23, 25-20) σε 78′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (10/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 33% άριστες), Νάιτ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Σπυριούνης 12 (9/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 50% άριστες), Αμπανόζ 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Βολουδάκης (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 17 (16/27 επ., 1 άσσος), Ντε Σόουζα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Παπαγγελόπουλος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Βόιτσικ 3 (3/8 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Σονάρι 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες).

Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή 3-0

Ο Παμβοχαϊκός εξασφάλισε την θέση του στην 8αδα των πλέι οφ έστω και στη λήξη του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βραχατίου σαφώς ανώτερη νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή η οποία έδωσε την τελευταία παράσταση και αποχαιρέτησε την κατηγορία χωρίς νίκη και με 2 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Ο Παμβοχαϊκός εξασφάλισε την 8η θέση και έχει ελπίδες και για την 7η θέση αλλά θα περιμένει την ολοκλήρωση του αγώνα Ηρακλή Χαλκίδας – Νίκης Αιγινίου.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρήνη

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-5 16-9, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-10, 25-12

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-16, 25-12) σε 53 λεπτά

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 12 (8/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1 επ), Γκλάντστοουν 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/9 επ, 1 άσσος, 67% υπ -67% άριστες), Παλέντζας 11 (10/15 επ), 1 άσσος), Δαλακούρας 9 (7/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 67% υπ – 67% αριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ 47% άριστες), Κωτσάκης, Γεωργίου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Χριστιάς 2 (2/3 επ.), Ντόντης 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Σαλαβασίδης 4 (4/10 επ., 36% υπ. – 27% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Κωστόπουλος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 21% άριστες), Οράμας 5 (5/10 επ.) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 38% υπ. – 31% άριστες)

Στα υπόλοιπα ματς, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πέρασε εμφατικά από την έδρα του Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και η Νίκη Αιγινίου νίκησε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή Χαλκίδας.