Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Σαρωτικές οι «Ερυθρόλευκες» – Εστειλαν μήνυμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο Ρέντη για την 24η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά του από την κορυφή - Άριστο κοουτσάρισμα από τον Κάρλο Παρίζι, κορυφαία η Σάλας για τις «Ερυθρόλευκες».

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο Ρέντη απέναντι στον Παναθηναϊκό, πήρε θριαμβευτική νίκη με 3-1 σετ (25-15, 26-24, 18-25, 25-19) για την 24η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών και έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα.

Οι «Ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση, κυριάρχησαν απόλυτα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και βρίσκονται πλέον στο -3 από την κορυφή, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Ο Κάρλο Παρίζι ήταν… μαέστρος στο κοουτσάρισμα, κερδίζοντας στην… σκακιέρα των προπονητών τον Οικονόμου.

Με τις Χίπε, Σάλας (πρώτη σκόρερ με 19 πόντους) και Άγκοστ να πρωταγωνιστούν, ο Ολυμπιακός, ως μόνιμος πρωταθλητής, παρέμεινε αήττητος στον 2ο γύρο και έστειλε το μήνυμά του ενόψει της διεκδίκησης του τίτλου.

Δύο στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο «καθαρές» νίκες απέναντι σε ΑΟ Θήρας και ΑΕΚ και την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός να μην συγκεντρώσει 4 βαθμούς κόντρα σε Αίαντα Ευόσμου (εντός έδρας) και ΠΑΟΚ (εκτός έδρας).

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, παίρνοντας το προβάδισμα (8-5, 12-7). Οι γηπεδούχες συνέχισαν να παίζουν σε υψηλούς ρυθμούς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 9 πόντους (21-12) και έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε άνετα το 1ο σετ (25-15).

Και στην αρχή του 2ου σετ ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και προηγήθηκε με 6-5 και 9-6, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά (14-16). Οι Πειραιώτισσες ανέβασαν ρυθμούς, έφτασαν στο +4 (22-18), οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24 αλλά το σετ κατέληξε στις γηπεδούχες (26-24) που έκαναν το 2-0.

Στο 3ο σετ κυρίαρχος ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε συνεχώς το προβάδισμα (2-5, 6-10, 10-16) και έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους (13-21). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-21, αλλά οι «πράσινες» πήραν το σετ (18-25) και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Οι παίκτριες του Παρίζι μπήκαν αποφασιστικά στο 4ο σετ και πήραν από νωρίς τον έλεγχο. Οι «Ερυθρόλευκες» είχαν σταθερά το προβάδισμα (9-6, 11-7, 13-10) και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (19-12).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 πόντους (20-17), ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-19 και να παίρνει «καθαρή» νίκη απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο και παράλληλα να δίνει νέο ενδιαφέρον στον πίνακα της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-14, 26-24, 18-25, 19-25