Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1: Πήραν το Super Cup οι Πράσινοι

Οι Πράσινοι επικράτησαν του ΠΑΟΚ στον τελικό του Super Cup που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης με 3-1 σετ και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν

Με πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Ερνάντες (26π.), ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στον τελικό του Super Cup, που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης, με 3-1 σετ (25-20, 32-34, 25-19, 25-22) και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κυριάρχησε στο ΒΑΚ του Ηρακλείου και έφτασε με σχετική ευκολία στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, για δεύτερη φορά στην ιστορία της (2006, 2023). Αυτή ήταν η 4η νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΠΑΟΚ φέτος, με τον Ερνάντες να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και να έχει ως άξιο συμπαραστάτη του τον Κόβαρ.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18. Σε εκείνο το σημείο οι Πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 22-18, βάζοντας τις βάσεις για το 1-0, το οποίο ήρθε με… μαθηματική ακρίβεια (25-20).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-12 και 19-14, αλλά ο Παναθηναϊκός «μάζεψε» τη διαφορά. Μείωσε σε 22-21 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 24-24, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 32-32. Ο Γιόρνα κέρδισε το μπλοκ-άουτ για τον ΠΑΟΚ και έκανε το 33-32, με τον Δικέφαλο του Βορρά να παίρνει δεύτερο συνεχόμενο πόντο για το 34-32 και να ισοφαρίζει σε 1-1 τον τελικό.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 10-7 και 12-8, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε στο +7 (17-10). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για το Τριφύλλι, με τους Πράσινους να φτάνουν στο 25-19 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ (2-1).

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 13-10, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί και ισοφάρισε σε 13-13. Λίγο αργότερα μάλιστα προηγήθηκε με 20-17, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να φτάνει στο 25-22 και να παίρνει τη νίκη και το τρόπαιο με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-21