Τσερίσεβ, ο πρώτος που σκοράρει σε πρεμιέρα Μουντιάλ από αλλαγή

Ο Ντένις Τσερίσεβ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που σκοράρει σε πρεμιέρα Μουντιάλ προερχόμενος από αλλαγή, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο γκολ.

Ο Ντένις Τσερίσεβ πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση της πρεμιέρας του Μουντιάλ, ανάμεσα σε Ρωσία και Σαουδική Αραβία το απόγευμα της Πέμπτης (14/06), όπου η οικοδέσποινα επικράτησε με 5-0.

Ο 27χρονος εξτρέμ πήρε τη θέση του Άλαν Τζαγκόεβ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 24ο λεπτό του αγώνα, και πέτυχε το 2-0 της ομάδας του στο 43ο λεπτό. Έτσι, ο άσος της Βιγιαρεάλ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που έρχεται από τον πάγκο και σκοράρει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Μάλιστα, ο Τσερίσεβ δεν έμεινε εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις πέτυχε και δεύτερο, εκπληκτικό τέρμα, το οποίο αποτέλεσε το στιγμιότυπο του ματς.