Χοκς – Καβαλίερς 114-121

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς πέρασαν και από την Ατλάντα, νικώντας με 121-114 τους Χοκς, με τον ΛεΜπρόν και τον Λοβ να σημειώνουν παρέα 49 πόντους.

Οι Καβαλίερς συνεχίζουν απτόητοι, αφού με την νίκη κόντρα στους Χοκς με 121-114 έφτασαν τις 10 σερί νίκες. Συγκεκριμένα το Κλίβελαντ έχει ρεκόρ 15-7 και βρίσκεται στην δεύτερη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, ενώ η Ατλάντα έπεσε στο 4-17 και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Όσον αφορά την αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με τα γεράκια να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 67-63. Στο δεύτερο μέρος όμως ο ΛεΜπρόν και η παρέα του πήρε το προβάδισμα με ένα επιμέρους σκορ 36-23 στην τρίτη περίοδο κι έκτοτε δεν το έχασε ποτέ φτάνοντας εντέλει στη νίκη με 121-114.

Κορυφαίος για τους Καβς ήταν ο ΛεΜπρόν με 24 πόντους, 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστάτη τον Κέβιν Λοβ, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και κατέβασε 16 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ήταν ο Ντένις Σρέντερ με 27, ενώ πολύ καλός ήταν ο Ιλιασόβα με 22 και ο Μπελινέλι με 18.