Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Έτσι ήρθε η «4άρα» (vid)

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε τα τρία πρώτα γκολ επί του Παναιτωλικού από το ημίχρονο, με τον Μακέντα να σκοράρει δύο φορές, ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Χατζηγιοβάνης και Εμμανουηλίδης.

Με ευρεία νίκη 4-0 έκλεισε τη σεζόν ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 4-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ. Ηδη από το πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι προηγούνταν με 3-0.

Χατζηγιοβάνης και Μακέντα πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ μέσα σε έξι μόλις έξι λεπτά (13′-19′), ενώ στο 40′ ο Ιταλός επιθετικός έδωσε αέρα τριών τερμάτων σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Άργκους στον Κάτσε.

Έξι λεπτά ο Φεντερίκο Μακέντα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και άσχημη εκτίμηση του Γιαννακόπουλου, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Γιώργου Δώνη.

To 3-0 εγινε και πάλι από τον Μακέντα μετά μετά από κάθετη του Θεοχάρη, μετά από κάθετη του Θεοχάρη έκανε το 3-0 στο 40′ απέναντι στον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 81′ ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης.