O Χαπ νίκησε τον Τσέρι

Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού, οποίος ο παίζει στην Κρεμόνα, οδήγησε την ομάδα του με 18 πόντους στη νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια με 95-93. Ντεμπούτο για Τσέρι με 3 πόντους.

Ντερμπάρα με ερυθρόλευκο ενδιαφέρον πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία. Η Κρεμόνα Ιθαν Χαπ αντιμετώπισε την Ρέτζιο Εμίλια του Ουίλ Τσέρι, με την πρώτη να παίρνει τη νίκη με 95-93 σε ένα παιχνίδι που έληξε στις λεπτομέρειες. Για μία ακόμα φορά ο δανεικός σέντερ από τον Ολυμπιακό ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Ο Χαπ ήταν και πάλι εξαιρετικός σταματώντας στους 18 πόντους με 8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ με την φανέλα της Βανόλι Κρεμόνα. Καλό ματς για τους νικητές ο Μάθιους με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ σε ρηχά νερά το ντεμπούτο του Ουίλι Τσέρι με την Ρέτζιο Εμίλια, με τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού να έχει 3 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής αλλά και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-36, 49-50, 67-66, 95-93.