Μεσολόγγι – Ηρακλής 68-71

Ο Ηρακλής με τρίποντο του Χάνλαν στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 71-68 επί του Μεσολογγίου.

Χάνλαν ο λυτρωτής!

Ο Ηρακλής πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί του Μεσολογγίου με 71-68 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League! Με αυτό το αποτέλεσμα, το ρεκόρ των νικητών ανέβηκε στο 4-2, ενώ το Μεσολόγγι πλέον μετρά 3 νίκες και 3 ήττες.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η νίκη για τον «Γηραιό» επιτεύχθηκε με τρίποντο του Χάνλαν 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ενώ προηγουμένως προηγήθηκε ένα θρίλερ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Ο Ηρακλής στην αρχή του αγώνα είχε το προβάδισμα και στο 12′ ήταν μπροστά στο σκορ με 13-23. Το Μεσολόγγι όμως στη δεύτερη περίοδο βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και κατάφερε με ένα σερί 20-12 να φέρει το ματς στο δίποντο στο ημίχρονο (33-35).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το Μεσολόγγι να πάρει… κεφάλι στο σκορ με 65-64, 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ωστόσο, τελευταίος από όλους «μίλησε» ο Χάνλαν. Με 4/4 βολές έγραψε το 65-68 στα 19», οι γηπεδούχοι στη συνέχεια με 3/3 βολές ισοφάρισαν σε 68-68, αλλά ο Χάνλαν με σπουδαίο τρίποντο 2 δεύτερα πριν το φινάλε έδωσε τη σπουδαία νίκη με 71-68 στον Ηρακλή!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 47-47, 68-71

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 2 (1/9 σουτ), Αγραβάνης 6 (1/8 σουτ), Μοτσενίγος 10 (2), Αμάρντι 11 (3/6 τρίποντα), Μπράουν 15 (6/10 δίποντα, 3/6 βολές, 16 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 13 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθις 3 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 5 (1), Μπόουλιν 3 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουρ 3 (1), Ντάνιελ 2 (5 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαγκς 10 (2), Τσαϊρέλης 10, Βεργίνης 9 (3/7 τρίποντα), Γκιουζέλης 9 (1), Χάτσερ 6 (1).