Ηρακλής – ΑΕΚ 72-79 : Επαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν… κάηκε

Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του ματς. Η «Βασίλισσα» πέρασε (72-79) και από το Ιβανώφειο, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στο εφετινό ελληνικό πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστές για τους «κιτρινόμαυρους» στη νίκη επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ, Λίνος Χρυσικόπουλος και Γιόνας Ματσιούλις. Πολύ καλό ματς από τον Βασίλη Καββαδά, που έκανε τα πάντα για τους γηπεδούχους.

Αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά έφυγε με το ροζ φύλλο του αγώνα από το Ιβανώφειο.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα τους ματς, επικράτησε (72-79) εκτός έδρας του Ηρακλή και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο εφετινό ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται στο 5-0 (δεν υπολογίζεται το ματς με τον ΠΑΟΚ), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-3.

Μπροστάρηδες για την «Βασίλισσα» στο σημερινό ματς, ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ, Λίνος Χρυσικόπουλος και Γιόνας Ματσιούλις, που έβγαλαν τα κάστανα από τη… φωτιά.

Ο Χρυσικόπουλος… ξέσπασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βοηθώντας την ΑΕΚ, ενώ ο Λιθουανός ήταν ο άνθρωπος του τρίτου μέρους, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Βασίλης Καββαδάς έκανε εκπληκτικά πράγματα, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, θετική παρουσία είχαν και οι Μπόουλιν (14 π.)- Χάνλαν (15 π.)

Η ΑΕΚ πάει… τρένο στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς έφτασε τις 21 συνεχόμενες νίκες, αγνοώντας τη λέξη ήττα τους τελευταίους 14 μήνες!

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του Βασίλη Καββαδά, που ήταν και η μόνιμη πηγή κινδύνου. Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις πρώτες επιθέσεις, με τον Έλληνα σέντερ να σπάει το ρόδι. Καλάθι και φάουλ για το 3-0, με τον Γκίκα να απαντάει από τη γραμμή των 6.75.

Με τρίποντο, ο Λάνγκφορντ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (5-6), με τη συνέχεια να ανήκει στον Βασίλη Καββαδά. 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο από τον σέντερ του Ηρακλή, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων (14-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε τρομακτική κατάσταση τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με καλάθι-φάουλ του Κατσίβελη και λει απ του Ζήση, πήρε το προβάδισμα (14-16). Ο Βεργίνης ισοφάρισε, με τον Κατσιβέλη όμως να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ένωση (16-20).

Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Χρυσικόπουλος. Με διαδοχικούς πόντους του 28χρονου παίκτη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (23-32). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, φτάνοντας στον πόντο (31-32), ωστόσο μετά από καλάθι του Λάνγκφορντ και τρίποντη βόμβα του Ματσιούλις στο τέλος, το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (31-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στον Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός δεν σταματιόταν από τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου, με την ΑΕΚ να πατάει το γκάζι.

Η διαφορά έφτασε στο +11 για τους φιλοξενούμενους (41-52, 26′), με τον Ζήση να την διευρύνει (41-54, 27′). Ετσι, το τέλος του τρίτου μέρους, βρήκε τη Βασίλισσα στο +12 (44-56).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο τελευταίο μέρος, με τον Ματσιούλις να εκτοξεύει τη διαφορά στους 16 πόντους (48-64). Στη συνέχεια όμως, ο Γηραιός συμμάζεψε τη διαφορά, με πρωταγωνιστή τον Μπόουλιν (59-66, 37′). Ο Ηρακλής προσπάθησε να μειώσει με τον Χάνλαν, αλλά ο Λάνγκφορντ διατήρησε το προβάδισμα της ΑΕΚ (66-74, 39′), με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να πανηγυρίζει ακόμη μια νίκη την εφετινή σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 21 (8/10 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπόουλιν 14 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μουρ 2, Χάνλαν 15 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαγκς 8 (3/9 σουτ), Τσαϊρέλης 7, Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1 (3 ασίστ, 6 λάθη)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γκίκας 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ