Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-57: Το έκανε εύκολο στο τέλος

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ ο Άρης επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 70-57, αν και ξεκίνημα πολύ άσχημα το ματς.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης που επικράτησε με 70-57 του Απόλλωνα Πάτρας και έδωσε συνέχεια στο μεγάλο διπλό επί της ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική. Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -14 (6-20) στο ξεκίνημα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τούμπα το ματς και πήραν τελικά σχετικά εύκολα το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο εξαιρετικός Τολιόπουλος με 23 πόντους, 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ ενώ 17 πόντους είχε ο Νότε και 10 ο Γκούντγουϊν. Από την άλλη, ο Γκρίφιν είχε 21 πόντους και ο Τέιλορ 11 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Με πρωταγωνιστή τον Καράμπελε ο Απόλλωνας βρέθηκε στο +14 (6-20) στην πρώτη περίοδο, με τον Άρη να ψαλιδίζει τη διαφορά και να πηγαίνει στο ημίχρονο με τη διαφορά στο καλάθι (30-32).

Ένα 10-0 του Άρη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε τους «κίτρινους» για πρώτη φορά στο +8 (40-32), όμως οι Πατρινοί απάντησαν για το 47-47. Ο Τολιόπουλος με δύο μεγάλα τρίποντα έφερε την ομάδα του στο 64-54 στο 37′ και κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.