«Καθάρισε» την υπόθεση παραμονή το Λαύριο (vid)

Το Λαύριο επικράτησε εκτός έδρας με 85-70 της Καρδίτσας και μένει στην κατηγορία.

«Καθάρισε» την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία το Λαύριο που επικράτησε εκτός έδρας της Καρδίτσας με σκορ 85-70 για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-14 όντας ένατη, ενώ η Καρδίτσα είναι πάντα τελευταία με 4 νίκες 16 ήττες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ του 24-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η Καρδίτσα αντέδρασε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 34-37.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά στο +16 (39-55), και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (61-50). Στην τέταρτη περίοδο διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ ολοκληρώνοντας με νίκη 85-70, παραμένοντας στην κατηγορία δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Γκρέι με 25 πόντους με 4/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, ενώ για την Καρδίτσα καλύτερος ήταν ο Γκάμπροβσεκ με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 15 (4 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 1 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Γκιουζέλης 2, Γουέστ 3 (1), Γκάλινατ 13 (0/7 τρίποντα, 3 λάθη) , Πρίτζετ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Αθηναίου 4 (3 λάθη) , Χάντερ 4 (3 ασίστ), Γκάμπροβσεκ 16 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 25 (4/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Φλαγκ 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Κόουλ 12 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη) , Λάνγκεβιν 21 (10/12 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ) , Νικολαΐδης 12 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ) , Ίντι , Ζάρας 2 , Σπρίντζιος , Κολοβέρος 2, Γερομιχαλός (3 ριμπάουντ)