ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 87-79: Με ασταμάτητο Φράνκε ο «Δικέφαλος»

Με 35 πόντους του Γιανίκ Φράνκε ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας εντός έδρας με σκορ 87-79 για το πρωτάθλημα.

Με τον Ολλανδό Γιανίκ Φράνκε να σταματάει στους 35 πόντους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Πυλαία της Καρδίτσας με σκορ 87-79 για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Στο 11-8 βρίσκονται πλέον οι Θεσσαλονικείς και την 4η θέση, με την Καρδίτσα να παραμένει τελευταία με 4 νίκες 14 ήττες.

Οι Καρδιτσίωτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα προηγούμενοι στο σκορ με 14-9, με τους Θεσσαλονικείς να αντιδρούν και να κλείνουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 21-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο «δικέφαλος του Βορρά» αύξησε τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-35. Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν και στο τρίτο δεκάλεπτο μία διαφορά δεκατριών πόντων (70-57), ωστόσο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ σε 79-73, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να διαχειρίζεται τη διαφορά των 6 πόντων και να φτάνει στο τελικό 87-79.

Πέρα από τον Φράνκε που σημείωσε 35 πόντους με 7/12 τρίποντα μεταξύ άλλων, πολύ καλός ήταν και ο Ρένφρο που προσέθεσε 14 για τους γηπεδούχους, ενώ για την Καρδίτσα πρώτος σκόρερ ήταν ο Έβανς με 16 πόντους (7/9 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 35 (4/6 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 3 (1/11 σουτ), Μαργαρίτης 8 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρένφρο 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 μπλοκ), Τσιακμάς, Χαντς 4 (1/7 σουτ), Πόλι 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 3 (1), Κακλαμανάκης 6 (5 ριμπάουντ)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γκιουζέλης 3 (1), Γουέστ, Γκάλινατ 20 (5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 7/8 βολές), Πριτζέτ 13 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου (0/6 σουτ), Χάντερ 11 (3/5 τρίποντα), Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος