Προμηθέας – Λαύριο 100-73: Έστησαν πάρτι οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός κόντρα στο Λαύριο το οποίο διέλυσε με 100-73 και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Με 24 πόντους και 5/6 τρίποντα του Χάντερ Χέιλ και 22 με 4/5 τρίποντα του Άντονι Κάουαν, αλλά και 11 ριμπάουντ του Κόφι, ο Προμηθέας πήρε άνετη νίκη με… κατοστάρα, 100-73, επί του Λαυρίου, στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι Αχαιοί προηγήθηκαν με 63-34 στο ημίχρονο θέτοντας τις βάσεις για την επικράτησή τους, χάρη στην οποία βρίσκονται ισόβαθμοι με 9 βαθμούς, με Ολυμπιακό και Άρη, ενώ 8 βαθμούς με αγώνα λιγότερο έχει ο Παναθηναϊκός που αύριο (6/11) υποδέχεται τον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ. Το Λαύριο, αν και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και ακολουθεί με 8 βαθμούς.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 18-7 και εν συνεχεία με 21-9 μετά από τρίποντο του Ρέινολντς. Οι Χέιλ και Κάουαν είχαν μπει «καυτοί» για το +13 (33-20) στο τέλος της 1ης περιόδου υπέρ των γηπεδούχων. Καββαδάς και Καστανέδα έκαναν ό,τι μπορούσαν για το Λαύριο που αντέδρασε προσωρινά μειώνοντας σε 36-27 και 40-31. Όμως στα τελευταία πέντε λεπτά της 2ης περιόδου, ο Προμηθέας σημείωσε 23 πόντους για το εντυπωσιακό +29 (63-34) στο ημίχρονο.

Το επιμέρους σκορ 17-19 υπέρ του Λαυρίου στην 3η περίοδο δεν μπορούσε να επιφέρει την… ανατροπή, για το 80-53 υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στο 30ό λεπτό. Τυπική διαδικασία ήταν η 4η περίοδος, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 100-73, όταν ήχησε η κόρνα της γραμματείας.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9 (1), Κόνιαρης 3 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ετσενίκε 12, Χέιλ 24 (5), Κάουαν 22 (4), Πλώτας, Μπαζίνας 2, Κόφι 6, Καραγιαννίδης 8, Κούρουτς 7 (1)

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Χέλεμς 11 (3), Καββαδάς 10, Θόρντον 2, Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης, Μουρ 14, Καστανέδα 15 (1), Ντε Τζούλιους 12, Βαζούκης, Ζάρας, Δεϊμέζης 3, Οικονομόπουλος 4