Τρίκαλα – Ρέθυμνο 76-86

Η επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στα παρκέ με τη φανέλα των Τρικάλων δεν συνδυάστηκε με νίκη για την ομάδα του, καθώς ηττήθηκε από το Ρέθυμνο με 86-76.

Το Ρέθυμνο έφυγε με ένα σημαντικό διπλό από την έδρα των Τρικάλων (86-76) σε ένα εξαιρετικό ματς παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Έτσι, η επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στα μπασκετικά παρκέ για λογαριασμό των Τρικάλων δεν συνδυάστηκε με νίκη. Ο Big Sofo είχε να αγωνιστεί για κάτι παραπάνω από έναν χρόνο, καθώς τον Δεκέμβρη του 2016 αντιμετώπισε σοβαρό τραυματισμό. Την 1η Νοέμβρη επισημοποιήθηκε η έναρξη της συνεργασίας του με τα Τρίκαλα και σήμερα ντεμπούταρε κόντρα στους Κρητικούς. Ο εντελώς αλλαγμένος Baby Shaq ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 6 πόντους.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, αλλά το Ρέθυμνο προηγήθηκε άμεσα (11-9, 4′). Οι Γκούντγουιν και Άρμστεντ κυρίως με δικούς τους πόντους βοήθησαν την ομάδα τους να πάει στο +6 (23-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σύνολο του Νίκου Βετούλα έκανε σερί 10-2 και προηγήθηκε με 14 πόντους (33-19) στο 13′, ενώ η διαφορά δεν κατέβηκε κάτω από τους 10 πόντους μέχρι το 15′ (36-26). Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν και πλησίασαν στο πόντο μετά από ένα σερί 9-0 (36-35, 17′), με το ημίχρονο να λήγει 41-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε καλό ρυθμό, με την αστοχία να κάνει την εμφάνισή της και στις δύο ομάδες. Τα Τρίκαλα πήραν το προβάδισμα με 45-43 έπειτα από πολλή ώρα. Το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά (47-46), ώσπου ο Σχορτσιανίτης με 4 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες των Τρικάλων άρχισαν πολύ δυνατά την τέταρτη περίοδο και με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 59-51, στο 32′. Οι Άρμστεντ και Λι έφεραν τους Κρητικούς στο -3 (61-58, 35′), δίνοντας και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα πήραν και πάλι προβάδισμα 6 πόντων (68-62), με το Ρέθυμνο να κάνει μικρό σερί 4-0, 4′ πριν την κόρνα της λήξης. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ στο 70-70.

Από κει κι έπειτα ανέλαβε δράση ο Μούντι. Ο γκαρντ του Ρεθύμνου ήταν εκείνος που πρωταγωνίστησε στο σερί 8-0 των φιλοξενούμενων και το σκορ πήγε στο 78-70 υπέρ τους. Τα Τρίκαλα έκτοτε βγήκαν νοκ-άουτ κι έτσι το Ρέθυμνο έφτασε στην 5η του νίκη στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70, 76-86

Τρίκαλα (Κ. Μέξας): Τζόουνς 16, Λούντζης 11, Φέισι 6, Τέγιτς 5, Μάρεϊ 8, Τζέιμς 7, Σλαφτσάκης 13, Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσιανίτης 6, Κανάτσεβιτς 4

Ρέθυμνο (Ν. Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (13 ριμπ.), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5, Αρμστεντ 11, Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (9 ασ.), Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 5