Χίμκι – Ούνικς Καζάν 91-64

Η Χίμκι επικράτησε εύκολα της Ούνικς Καζάν με 91-64 και έκανε το 2-1 στην σειρά, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της VTB League.

Δίχως να ζοριστεί η Χίμκι επικράτησε εντός έδρας της Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη με 91-64 και έκανε το 2-1 στην σειρά, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της VTB League.

Η ομάδα της Μόσχας κατάφερε να πάρει από νωρίς μεγάλη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο στο +9 (25-16). Ανάλογη και η συνέχεια στην 2η περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 15 πόντους (43-28).

Η Ούνικς δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τον ρυθμό της Χίμκι, με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς (+20 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου) και τους Μοσχοβίτες να παίρνουν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και κορυφαίος του αγώνα ο Αλεξέι Σβεντ με 26 πόντους. Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση για τον Γιάνις Τίμα ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, έχοντας 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από πλευράς φιλοξενούμενων οι Έρικ ΜακΚόλουμ με 15 πόντους και Ρέιμαρ Μόργκαν με 12 πόντους ήταν οι καλύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-28, 70-50, 91-64