Ανατολού Εφές – Φενερμπαχτσέ 84-89

Η Φενερμπαχτσέ ήταν η νικήτρια στην τουρκική «μάχη« κόντρα στην Ανατολού Εφές (84-89), παραμένοντας έτσι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-6. Στο 5-14 έπεσε η Εφές που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Φενερμπαχτσέ δυσκολεύτηκε μόνο στο τέλος στην έδρα της Εφές (84-89) και έφτασε  έτσι στην τέταρτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα. Γουοναμέικερ (18π, 8 ασίστ ) και Μαχμούτογλου οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ομπράντοβιτς που έφτασε στο 13-6, πήγε στράφι η φανταστική εμφάνιση του σχεδόν «άχαστου» Ντάγκλας (29π. 10/11 σουτ) για την Εφές που έπεσε στο 5-14.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι ιδιαίτερα χαλαρές. Η Εφές διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 9ο λεπτό, φτάνοντας κάποια στιγμή και στο + (20-15 7′), όμως η Φενέρ ισοφάρισε άμεσα το παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 24-24. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε γρήγορα με 13 πόντους (30-43, 15′), με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Μέλι για το 35-46.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά, καταφέρνοντας να την κατεβάσουν στους 7 πόντους (47-54, 25′). Η Φενέρ, όμως, πήρε πολύ γρήγορα και πάλι τα ηνία στο ματς και έφτασε και πάλι στο +11 (57-68) στο τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου. Μέχρι σχεδόν το τέλος της τέταρτης περιόδου η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να διατηρεί μια διαφορά της τάξεως των 8-10 πόντων. Η Εφές κατάφερε να μειώσει σε 84-89, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, με τη Φενέρ να παίρνει τη νίκη και να παραμένει στη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 35-46, 57-68, 84-89