Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 78-70

Στις νίκες επέστρεψε η Αρμάνι, η οποία μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο με 78-70. Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 25 πόντους και 7 ασίστ.

Η Ρεάλ ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Αλμπέρτο Αμπάλδε να σκοράρει τρία συνεχόμενα τρίποντα (4-11), πριν πάρει… σειρά ο Τρέι Τόμπκινς που και εκείνος με δύο εύστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75 έφερε τη «Βασίλισσα» μπροστά με εννέα πόντους στη λήξη της πρώτης περιόδου (10-19).

Στο ίδιο «μοτίβο» κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο έβρισκε λύσεις στην επίθεση, η Αρμάνι προσπαθούσε να εξισορροπήσει την κατάσταση στο παρκέ, όμως το ημίχρονο έληξε με τη διαφορά στο +12 για τους φιλοξενούμενους (31-42),

Ωστόσο, στις αρχές του δεύτερου μέρους όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι και δεν είχαν τον Ντιλέινι μετά τα πρώτα λεπτά λόγω τραυματισμού είχαν έναν τρομερό Σέρχι Ροντρίγκεθ ο οποίος σκόραρε όποτε… ήθελε έφεραν το ματς στον πόντο (54-55).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε την υπογραφή των Σέρχι, Σιλντς και Ντατόμε οι οποίοι και «οδήγησαν» στη νίκη την ομάδα τους κόντρα στη Ρεάλ, η οποία είχε ένα πολύ «φτωχό» επιθετικά δεκάλεπτο.

Μετά τον εξαιρετικό «Τσάτσο» για την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σίλντς με 19 πόντους, ενώ οι Μαδριλένοι είχαν ως πολυτιμότερο παίκτη τον Τρέι Τόμπκινς (15 πόντοι, 3/6 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 31-42, 54-55, 78-70