Μπάγερν Μονάχου – Χίμκι 80-77 : Τσίπσερ και Μπάλντουιν πήραν από το… χεράκι την Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε (80-77) της Χίμκι, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μπάλντουιν και Τσίπσερ.

Την 8η νίκη της σε 12 παιχνίδια στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να επικρατεί της Χίμκι με 80-77.

Οι Βαυαροί διατήρησαν στον πάτο της βαθμολογίας τους Ρώσους (2-9), έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μπάλντουιν και Τσίπσερ.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σημείωσε 19 πόντους, οδηγώντας τους Βαυαρούς στην νίκη. Καταλυτική ηταν η συνεισφορά του Νικ Γουάιλερ Μπαμπ στα τελευταία λεπτά, με τον γκαρντ της Μπάγερν να έχει 4/4 βολές.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σβεντ που σκόραρε 20 πόντους, ενώ είχε 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Σβεντ να έχει ρόλο μαέστρου. Με 2/2 τρίποντα του μεγάλου της αστεριού, η Χίμκι ξέφυγε στο 12ο λεπ΄το (17-29).

Η Μπάγερν ξύπνησε στη συνέχεια και παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα, πήγε στα αποδυτήρια με το +3 (43-40). Πρωταγωνιστής σε αυτό το ξέσπασμα και την ανατροπή ήταν ο Πολ Τσίπσερ με 13 πόντους (με 4/5 σουτ).

Στο δεύτερο μέρος, το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια, με το ματς να είναι ντέρμπι.

Με 4/4 βολές και ένα επιθετικό ριμπάουντ (στα 4»), ο  Νικ Γουάιλερ – Μπαμπ ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Μπάγερν, με τους Αλεξέι Σβεντ και Γκρεγκ Μονρό να σημαδεύουν το σίδερο, στις δύο τελευταίες ρωσικές επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-40, 64-64, 80-77.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Νικ Γουάιλερ – Μπαμπ 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές), Μπάλντουιν 19 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Ρέινολντς 8 (9 ριμπάουντ), Λούτσιτς 10 (2), Τζέντοβιτς 9 (1), Τσίπσερ 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζόνσον 1, Σίσκο 5 (1), Ραντόσεβιτς 6.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 20 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), ΜακΚόλουμ (0/4 σουτ), Τίμα 10 (2/6 τρίποντα), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 2, Μονρό 18 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές), Γιόβιτς 6 (2), Μπούκερ 9, Γερέμπκο 4, Μίκι 8 (10 ριμπάουντ).