Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 91-94

Ο Άντονι Γκιλ πέτυχε 7 από τους τελευταίους 9 πόντους της Χίμκι και την οδήγησε σε μια τεράστιας σημασίας νίκη στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (94-91).

Η Χίμκι πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (94-91), με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αλεξέι Σβεντ (21π., 12 ασίστ) και Άντονι Γκιλ (22π., 7ριμπ.), που πέτυχαν τους τελευταίους 14 πόντους της ομάδας τους, η οποία κλείδωσε τα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-11, για να έρθει η απάντηση από πλευράς Χίμκι, η οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 21-19. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν με το πόδι στο «γκάζι» και έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (30-40, 16′), όμως η Μακάμπι κατάφερε να την μειώσει στους 5 με τη λήξη του ημιχρόνου (39-44).

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια, με μεγάλο της όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ έκανε μια αντεπίθεση διαρκείας και πέρασε μπροστά στο σκορ με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (66-65). Το ματς στην τελευταία περίοδο έγινε «θρίλερ», με τον Τζάκσον να ισοφαρίζει με δύο βολές σε 86-86, 51″ πριν το τέλος. Ο Γκιλ ευστόχησε σ’ ένα μεγάλο τρίποντο για το 86-89 και στην επόμενη φάση κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το +5 της ομάδας του (86-91). Η Μακάμπι βρήκε μείωσε σε 91-92, αλλά δεν είχε χρόνο να κυνηγήσει κάτι περισσότερο, με τον Γκιλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με κάρφωμα στη λήξη (91-94).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών, που ανέβηκαν στο 15-11 και μπήκαν στο «κόλπο» για το πλεονέκτημα έδρας, ήταν οι Αλεξέι Σβεντ (21π., 12 ασίστ) και Άντονι Γκιλ (22π., 7ριμπ.). Από πλευράς ηττημένων που έπεσαν στο 13-13, ξεχώρισε ο εκπληκτικός Πιέρ Τζάκσον με 25 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-44, 66-65, 91-94.