Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 84-82

Η Βιλερμπάν επικράτησε με 84-82 της Φενέρμπαχτσε για την 17η αγωνιστική της Euroleague, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές - Πρώτη ήττα μετά από 4 συνεχόμενα νικηφόρα αποτελέσματα για τους Τούρκους.

Η Βιλερμπάν αναδείχθηκε νικήτρια στο… θρίλερ με τη Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 84-82 για την 17η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση, φτάνοντας σε ρεκόρ 8-9.

Από την άλλη, οι Τούρκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από 4 σερί νικηφόρα αποτελέσματα και και έπεσαν στο 7-10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και πήραν διαφορά 6 πόντων (17-11), με την τουρκική ομάδα να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (21-20) στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου (33-29), ωστόσο η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της, έφτασε στστο +6 (35-41) και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 43-46 υπέρ της.

Ωστόσο, η Βιλερμπάν ανέβασε την απόδοσή της στην 3η περίοδο και κυριάρχησε, καθώς δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα, φτάνοντας στο +4 (64-60).

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην αρχή της 4ης περιόδου. Η Βιλερμπάν είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 74-70, στη συνέχεια οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά (74-75), ωστόσο η γαλλική ομάδα αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη με 84-82.