Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-65

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρά τις πολλές απουσίες λόγω του κορωνοϊού κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ με 71-65 για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

H Ρεάλ Μαδρίτης παρά τις πολλές απουσίες λόγω του κορωνοϊού και με πολλούς μικρούς παίκτες στο ρόστερ κατάφερε να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 71-65 για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Από το ρόστερ της Ρεάλ έλλειπαν επτά βασικοί παίκτες και πιο συγκεκριμένα οι Πουαριέ, Κοζέρ, Ερτέλ, Ράντολφ, Γιαμπουσελέ, Νούνιεθ και Χάνγκα, ο οποίος βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό λίγες ώρες πριν από την αναμέτρηση.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μετά από 7 λεπτά αγώνα είχε πάρει ήδη διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση με 17-5. Η ΤΣΣΚΑ από την πλευρά της προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Ρεάλ με 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είσαι σε κα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε ως ένα σημείο καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους κάνοντας το σκορ 26-21. Μάλιστα με συνεχόμενη αντεπίθεση σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία 30-35 και η λήξη του ημιχρόνου την βρήκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-40.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων με 40-45, ωστόσο η Ρεάλ παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπιζε ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 49-47 ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε υπέρ της με σκορ 56-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι παράτησε πολλές απουσίες και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο 65-55 πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Από κει και πέρα η Ρεάλ εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα με την ΤΣΣΚΑ να μην μπορεί να αντίδραση και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 73-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 37-40, 56-55, 71-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Γουίλιαμς – Γκος 17 (7/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάβτζαρ 10 (2), Βούκτσεβιτς 6 (1), Γκαρούμπα 2, Μίλερ, Ταβάρες 15 (6/11 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 10 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιλορ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 10 (2/6 δίποντ, 2/6 τρίποντα), Μπόλομποϊ (0/3 σουτ), Ούχοφ, Χάκετ 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 16 (3/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια (0/4 σουτ), Μιλουτίνοβ 13 (5/7 δίποντ, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γκριγκόνις (0/2 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σβεντ 8 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα).