Βιλερμπάν – Αρμάνι Μιλάνο 80-81: Ελπίζει για την 3η θέση η Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε με 81-80 της Βιλερμπάν στη Γαλλία για την 34η αγωνιστική της Euroleague και παραμένει ζωντανή στο κόλπο για την 3η θέση.

Η Αρμάνι Μιλάνο αναδείχθηκε νικήτρια στο ματς-θρίλερ στο «Αστρομπάλ», επικρατώντας με 81-80 για την 34η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι, η ομάδα του Μεσίνα έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 3η θέση και περιμένει το ματς των Μαδριλένων με τη Μπάγερν (8/4) για να μάθει αν θα τερματίσει στη 2η ή στην 3η θέση.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, είχαν σταθερά το προβάδισμα (7-2, 15-9, 20-15), με τους Ιταλούς να μειώνουν στους 3 πόντους στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ (23-28), ωστόσο η Βιλερμπάν αντέδρασε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (35-31, 39-36). Η Αρμάνι έκανε το 39-40 αλλά οι Γάλλοι έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους (41-40).

Η ομάδα του Μεσίνα είχε το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, φτάνοντας μέχρι και στο +11 (47-58). Η Βιλερμπάν αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στους 7 πόντους (56-63).

Η Αρμάνι αύξησε τη διαφορά της στους 12 πόντους (58-70) στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, αλλά η Βιλερμπάν με αντεπίθεση διαρκείας ροκάνισε τη διαφορά και μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ (76-75). Ωστόσο, η Αρμάνι κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος με 81-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 41-40, 56-63, 80-81.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 7 (3 ασίστ), Γουεμπανιάμα 18 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιό 2, Φαλ 4 (6 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι (0/4 σουτ), Λάιτι 28 (7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ (0/2 τρίποντα), Στραζέλ, Αντετοκούνμπο 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 1 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ταρζούσκι 1, Ρίτσι 2, Μπιλίγκα, Χολ 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντιλέινι 24 (4/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπαλντάσο 13 (3/4 τρίποντα), Αλβίτι 7 (2), Χάινς 8 (7 ριμπάουντ), Μπέντιλ 7 (1).