Μπασκόνια – Παρτιζάν 103-96: Πήραν το… θρίλερ και έκαναν το 2Χ2 οι Βάσκοι

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ (33π) η Μπασκόνια επικράτησε με 103-96 της Παρτιζάν στην παράταση, πετυχαίνοντας έτσι το 2Χ2. Ένα ματς... θρίλερ με τον Χάουαρντ να στέλνει με τρομερό buzzer beater το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου το «καθάρισε» ο ίδιος.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή των Μάρκους Χάουαρντ η Μπασκόνια επικράτησε με (103-96) της Παρτιζάν στην παράταση, στην νίκη της αγωνιστικής. Ο βραχύσωμος γκαρντ των Βάσκων έκανε το ματς της ζωής του με 33 πόντους και 8/12 τρίποντα, σκόραρε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση και «σκότωσε» την ομάδα του Ομπράντοβιτς, για το 2Χ2 των Ισπανών στην διοργάνωση.

Η Παρτιζάν μπήκε με μεγάλη όρεξη στο ματς, με τους Σέρβους να βρίσκονται στο +7 και +8 με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην επίθεση. Το σκηνικό άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, όταν η Μπασκόνια κυκλοφόρησε την μπάλα και περιόρισε τα επιθετικά ατού της Παρτίζαν, με τους Βάσκους να κλείνουν  το πρώτο μέρος στο +4 (46-42).

Το ματς στην επανάληψη ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Κέβιν Πάντερ βρήκε το καυτό του χέρι, πυροβόλησε από την περιφέρεια και αξιοποίησε τις φορές που πήγε στην γραμμή των βολών για το (76-81) τρία λεπτά πριν την λήξη του ματς.

Στην παράταση η Παρτίζαν ανέκτησε τον έλεγχο, πήρε το προβάδισμα το οποίο όμως δεν ήταν ικανό να της δώσει την νίκη. Η συνέχεια είχε και πάλι τον ίδιο πρωταγωνιστή, με τον  Χάουαρντ να «τιμωρεί» ξανά την ομάδα του Ομπράντοβιτς, για να οδηγήσει την Μπασκόνια στην νίκη με 103-96 και στο 2Χ2 στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89 (κ.α), 103-96.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 33 (8/12 τρίποντα), Σεντεκέρσκις 11 (3/3 δίποντα), Μαρίνκοβιτς 4, Ντίεζ, Τόμπσον 11 (7 ασίστ), Κότσαρ 4, Κοστέλο 19 (3/4 τρίποντα), Γκιεντράιτις 13 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χομς 5 (1), Κούρουκς 3 (1)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς 3 (1), ΛεΝτέι 23 (6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 26 (4/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έξουμ 4, Νάναλι 13 (4/6 δίποντα), Λεζόρ 19 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μαντάρ 3