Φενερμπαχτσέ – Βαλένθια 79-77: Πήρε το θρίλερ με κομβικό Καλάθη

Με τον Νικ Καλάθη να είναι κομβικός η Φενέρ νίκησε σε ματς θρίλερ τη Βαλένθια με 79-77 για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε το αήττητο σερί της στη φετινή αφού νίκησε σε ματς θρίλερ τη Βαλένθια με 79-77 για την 4η αγωνιστική της Euroleague και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη διαβολοβδομάδα.

Το ξέσπασμα της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, όταν απάντησε με επιμέρους σκορ 26-15, επανέφερε την τάξη στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση στο πρώτο ημίχρονο.

Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, ένα προσωπικό σερί 5-0 του Νικ Καλάθη σε κρίσιμο σημείο (έγραψε το 73-68 στο 38΄) και ακόμη ένα από τον Μάρκο Γκούντουριτς, που ολοκληρώθηκε στα 14΄΄ (78-72), έβαλαν τους γηπεδούχους σε τροχιά νίκης.

Η Βαλένθια δεν τα παράτησε, αξιοποίησε τα λάθη της Φενέρ και στα 4΄΄ μείωσε σε 78-77 με τον Ράντεμπο, ο οποίος έκανε γρήγορα φάουλ στον Γκούντουριτς, με τον τελευταίο να μετράει 1/2 βολές και να γράφει το τελικό 79-77.

Οι Σκότι Γουίλμπεκιν (20π.), Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (17π.) και Τζόναθαν Μότλι (16π.) οδήγησαν την επίθεση της τουρκικής ομάδας, με τον Νικ Καλάθη να είναι κομβικός στο φινάλε και να τελειώνει το ματς με 8 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77