Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας: Εύκολο βράδυ για τη Βασίλισσα (72-56)

Οι Μαδριλένοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και έφτασαν στη νίκη με 72-56.

Με πρωταγωνιστές τους Μούσα και Ντεκ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 72-56 για την 4η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Οι Μαδριλένοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε και έφτασαν σε μια σχετικά εύκολη νίκη.

Ο Μούσα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ντεκ είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Γιαμπουσέλε και Ταβάρες, που πέτυχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα, 17 πόντους είχε ο Μπέντιλ και 10 ο Βιλντόζα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 18-7 στο 7’, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 (25-10). Δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Κοζέρ ανέβασε τη διαφορά στους 16 (28-12). Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Μπεν Μπεντίλ μείωσαν σε 35-28 στο 18’ και σε 39-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν στους δύο (44-42), αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έτρεξε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 54-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 59-54 στο 36’. Στο τελευταίο τετράλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ έφτασαν στο 72-56

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-30, 54-42, 72-56.