Αλμπα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 70-83: Διπλό στο Βερολίνο για τους Ισραηλινούς

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν στο Βερολίνο της Αλμπα με 83-70 και πέτυχε την 8η νίκη της σε 15 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague.

Με πρωταγωνιστές τους Μάρτιν, Ανταμς και Μπράουν, οι οποίοι πέτυχαν από 21, 17 και 15 πόντους, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στο Βερολίνο της Αλμπα με 83-70 για την 15η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (8-7).

Αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη ήττα για την Αλμπα, που έπεσε στο 3-12 και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Για τους ηττημένους, 16 πόντους είχε ο Λο και 12 ο Τίμαν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-8 και λίγο αργότερα με 20-16, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (21-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισοφάρισε σε 24-24 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 26-24, με την Αλμπα όμως στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου να πατάει… γκάζι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +7 (47-40). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (60-51), με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να μειώνει στο τέλος της περιόδου στους 2 (63-61). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στις δύο πλευρές του παρκέ. Από το -2 βρέθηκαν γρήγορα στο +4 (69-65) και λίγο αργότερα +14 (79-65), με την κόρνα της λήξης να τους βρίσκει νικητές με 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 16 (4/9 τρίποντα), Σμιθ 1, Ντέλοου , Βέτζελ 4, Μάτισεκ 2 , Σνάιντερ 2 , Ολίντι 5 (1) , Κουμάντζι 5 (4 ριμπάουντ), Τίμαν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 8 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπλατ 8 (1/5 τρίποντα), Ζούσμαν 7 (1/4 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 17 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 15 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 21 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σόρκιν 2 , Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 9 (3/5 τρίποντα), Κοέν 3, Χόλινς, Νίμπο 5 (13 ριμπάουντ), Κόλσον 7