Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 86-90: Νέο σοκ για τον Ολυμπιακό – Τραγική η διαιτησία

Ο Ολυμπιακός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην Euroleague από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ, με 90-86 και έπεσε στο 9-6 στη διοργάνωση. Κρίσιμες αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία λεπτά καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ με 90-86 για την 15η αγωνιστική της Euroleague, πληρώνοντας το κακό του τρίτο δεκάλεπτο και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, αλλά και ορισμένες κρίσιμες, λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» για ακόμα μία αναμέτρηση δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς και πληγώθηκαν κυρίως από τους Βιλντόζα και Πετρούσεφ. Βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 11, αλλά στο τέλος είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, με το τρίποντο του Σλούκα να βρίσκει στεφάνη.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπολομπόι, αφήνοντας εκτός αρχικής πεντάδας τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος μπήκε τελευταία στιγμή στην αποστολή του Ολυμπιακού και προφανώς δεν ήταν στο 100%. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με τους Παπανικολάου, Κάνααν και Μπολομπόι να ανεβάζουν το σκορ στο 11-5, τους φιλοξενούμενους όμως να απαντούν και με ένα σερί 7-0 να περνούν μπροστά. Ο Μπολομπόι είχε πολύ θετική παρουσία στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα στη ρακέτα του και βρίσκεται εκείνος πίσω με 6 (15-21) μετά από καλάθι του Νέντοβιτς. Ένα κάρφωμα του Μπολομπόι και πέντε προσωπικοί πόντοι του Βεζένκοφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Μπλακ να έχει πάρει θέση στο παρκέ και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ και ο ΜακΚίσικ ήταν θετικός από τη στιγμή που πέρασε στο γήπεδο, για να στείλει τη διαφορά εκείνος στο +7 δύο φορές (31-24 και 33-26). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας ο οποίος πήρε «φωτιά» από το τρίποντο σκοράροντας τρεις συνεχόμενες φορές πίσω από τη γραμμή για να κάνει το 42-30, ενώ στη συνέχεια μοίρασε και μια υπέροχη ασίστ στον Μπλακ για το 44-33, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια όμως κάποια λάθη των νταμπλούχων Ελλάδος επέτρεψαν στους Σέρβους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να μειώσουν σε 44-41, πριν διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (45-41) ο Σλούκας με μία εύστοχη βολή.

Στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Φαλ στο «5» ήταν η επιλογή του Μπαρτζώκα με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Γάλλος διεθνής μάζεψε ριμπάουντ, πέτυχε πόντους και μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά οκτώ πόντων, 59-51. Μία ακόμη φορά, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαθαν black out επιτρέποντας στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να απαντήσει με επιμέρους σκορ 3-14 για το 62-65. Ο 22χρονος Σέρβος ψηλός, Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν ο… κρυφός άσος που έβγαλε από το μανίκι του ο Ιβάνοβιτς, καθώς έφτασε τους 11 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε λιγότερα από 13 λεπτά συμμετοχής.

Στην τέταρτη περίοδο το πράγμα ξέφυγε από τον έλεγχο του Ολυμπιακού, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 (63-73) στο 33′, ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει και να φτάσει το ματς στο τελευταίο σουτ (84-86),με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει την επίθεση και να στέλνει την μπάλα στα σίδερο. Η ευκαιρία χάθηκε για τον Ολυμπιακό και το ματς πήγε στον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε την 8η νίκη του στη διοργάνωση, με τους «ερυθρόλευκους» μα είναι πλέον στο 9-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1)