Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79: Ασταμάτητοι οι Βάσκοι

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 90-79 της Βίρτους Μπολόνια και πέτυχαν την 5η συνεχόμενη νίκη τους, αλλά και 10η συνολικά στη φετινή Euroleague.

Εχει πάρει… φόρα η Μπασκόνια! Οι Βάσκοι παίζοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησαν εντός έδρας της Βίρτους Μπολόνια με 90-79 για την 15η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχαν την 5η συνεχόμενη, αλλά και 10η συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαρίνκοβιτς με 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-9, 15 είχε ο Σενγκέλια και 13 ο Μπελινέλι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι. Η Βίρτους προηγήθηκε με 8-6 και η Μπασκόνια λίγο αργότερα με 15-12, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι πάτησαν… γκάζι και βρέθηκαν στο +11 (32-21), ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (43-27). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια στο +14 (45-31).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +19 (52-33), ενώ λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 20 πόντους (63-43). Στο τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και μείωσαν στους 12 (63-51).Η αντεπίθεσή τους όμως δεν είχε συνέχεια, με την Μπασκόνια να φτάνει στο 72-57 και λίγο αργότερα στο 78-65, με τους Βάσκους να παίρνουν τη νίκη με 90-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 7 (1) , Χένρι 3 (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σεντεκέρσκις 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 22 (5/8 τρίποντα), Ντίεθ 6 (2/5 τρίποντα), Τόμπσον 6 (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Κότσαρ 12 (4 ριμπάουντ), Ίνοκ 10 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιεντράιτις 8 (4 ριμπάουντ), Χομς

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 11 (2), Μπελινέλι 15 (3/10 τρίποντα), Παγιόλα , Μπακό 8 (6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 6 (12 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7 (1) , Σενγκέλια 15 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χάκετ 4 , Γουίμς 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 7 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη)