«Στοπ» της Βιλερμπάν στην Φενερμπαχτσέ, επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό

Η Βιλερμπάν νίκησε την Φενερμπαχτσέ και έριξε στο 13-8 την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική ισοβαθμούσε με τον Ολυμπιακό στην κορυφή (13-7) – Επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό (13-8), μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Βιλερμπάν, με τη γαλλική ομάδα να επικρατεί εντός έδρας της Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη με 91-77.

Μια νίκη – δώρο στον Ολυμπιακό, καθώς μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική η τούρκικη ομάδα ισοβαθμούσε με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας με 13-7. Οι Ερυθρόλευκοι υποδέχονται αύριο (27/1) την Μακάμπι στο ΣΕΦ και με νίκη θα έχουν την ευκαιρία να βρεθούν στο +1 από την Φενερμπαχτσέ και να πιάσουν στην κορυφή τη Ρεάλ.

Μεγάλο παιχνίδι από τους Γάλλους έκανε ο Νάντο Ντε Κολό, με τον έμπειρο γκαρντ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 0 πόντους και 0 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους 19 είχε ο Εντουαρντς.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 11-0, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +13 (25-12). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βιλερμπάν να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +15 (48-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 15 πόντους (71-55), με την ομάδα του Πάρκερ να φτάνει στη νίκη με 91-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77.

Στο Πριγκιπάτο η Μονακό μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι με την Αρμάνι (101-88) και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 13-8, ενώ η Αρμάνι έπεσε στο 6-14. Από τους νικητές, 19 πόντους είχε ο Οκόμπο και 18 ο Τζέιμς, ενώ για τους ηττημένους, 19 είχε ο Καμπαρό.

Η Μονακό προηγήθηκε με 17-12 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (27-22). Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (39-30) και πήγαν στην ανάπαυλα, έχοντας αβαντάζ 7 πόντων (57-50). Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 70-70, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Η Μονακό ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +6 (80-74) και στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας στο επιβλητικό 101-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88