Βίρτους Μπολόνια – Παναθηναϊκός 79-81: Πλεονέκτημα σε… νεκρό χρόνο

Με buzzer-beeater του Κέντρικ Ναν ο Παναθηναϊκός απέδρασε με το «διπλό» από την Μπολόνια (79-81) και ουσιαστικά «κλείδωσε» μία θέση στην πρώτη τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs

O Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε και με 17 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο κόντρα στην Μπολόνια, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αγχώθηκε αφού οι Ιταλοί έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήρε κεφάλι στο σκορ στα τελευταία τρία λεπτά, όμως οι «πράσινοι» είχαν τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος πήρε την τελευταία επίθεση και χάρισε την νίκη στο «τριφύλλι» σε… νεκρό χρόνο, κάνοντας το 79-81. Έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, έκανε το 21-11 και ουσιαστικά «κλείδωσε» μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, εξασφαλίζοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα της έδρας στα play-offs της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Κώστας Σλούκας ο οποίος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Κέντρικ Ναν να ακολουθεί με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την Βίρτους η οποία έπεσε στην 8η θέση με ρεκόρ 17-15.

«Καυτός» από τα 6,75 και στο +12 ο Παναθηναϊκός

Το ματς είχε από το ξεκίνημα γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά παραγωγικές στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός με 2 τρίποντα από τους Σλούκα και Γκραντ προηγήθηκε με 6 (9-15), ενώ ανέβασε την διαφορά και στους 10 με τους Μήτογλου και Γραντ (11-21) να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί πίσω από την γραμμή των 6,75 στο πρώτο δεκάλεπτο (6/6 ,100%) και έφτασαν στο +12 (16-28) με τις δύο βολές του Γκραντ, ο οποίος είχε 13 πόντους στο πρώτο μέρος.

Με το πόδι στο γκάζι και προβάδισμα 17 πόντων για το «τριφύλλι»

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο τέμπο κι έφτασαν στο +17 δύο φορές (19-36 και 22-39) έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση, με το σύνολο του Λούκα Μπάνκι να αντιδρά αλλά  να μην μπορεί να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 11 πόντους (30-41). Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 66% στο τρίποντο (8/12) και διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας, ενεργοποιώντας και τον Ναν ο οποίος πέτυχε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι», παρά την αντίδραση της Βίρτους, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και πήγε στα αποδυτήρια στα +12 (39-51).

Η Βίρτους μείωσε στους 5, Σλούκας και Γκριγκόνις τον κράτησαν «όρθιο»

Οι γηπεδούχοι  ωστόσο, έδειξαν να έχουν «σφυγμό» στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια, μείωσαν στους  5 πόντους. Όμως ο Παναθηναϊκός είχε την δική του απάντηση με τον Σλούκα και τον Γκριγκόνις να σκοράρουν και να δίνουν αέρα 9 πόντων στο «τριφύλλι» (49-58). Οι «πράσινοι» παρέμειναν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 6 πόντων (59-65).

Ο Ναν του έδωσε τη νίκη σε… νεκρό χρόνο

Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού έκρυβε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Βίρτους αθόρυβα «ψαλίδισε» την διαφορά και τελικά έφτασε στην ισοφάριση σε 69-69 με το τρίποντο του Λούντμπεργκ. Μάλιστα, ο Σενγκέλια έδωσε προβάδισμα στην ιταλική ομάδα με δύο εύστοχες βολές (71-69) μέχρι να αναλάβει σε αυτό το σημείο δράση ο Ναν που με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 71-74. Ο Μπελινέλι έφερε το ματς ξανά στα ίσα (74-74) ενώ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με ανάποδο λέι-απ (76-74). Ο Γκριγκόνις με δύο βολές έφερε ξανά το ματς στα ίσα, με τους Ιταλούς να αστοχούν στην τελευταία τους επίθεση. Τότε, ο Ναν πήρε την τελευταία προσπάθεια του αγώνα και με ένα δύσκολο λέι-απ διαμόρφωσε το τελικό 79-81, υπογράφοντας την «πράσινη απόδραση» από τη «Segafredo Arena».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3/7 τρίποντα), Μπελινέλι 17 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 2 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόμπριτς 11 (1), Σενγκέλια 19 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4 (4 ριμπάουντ), Αμπάς 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 10 (5/13 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).