Μακάμπι – Μπάμπεργκ 90-88

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να κερδίσει θέση στην πρώτη 8άδα, πέτυχε η Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, επί της Μπάμπεργκ των Ζήση και Χάκετ.

Σε ένα ματς με εξέλιξη θρίλερ, η Μακάμπι επικράτησε της Μάμπεργκ στο Τελ Αβίβ με 90-88 για την 17η αγωνιστική, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό της στην 8άδα. Στο 9-8 πλέον οι Ισραηλινοί, στο 6-11 η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της πρόκρισης.

Με το σκορ στο 88-88 ο Ντεσόν Τόμας έκανε το 90-88 και στο 1,5 λεπτό για τη λήξη οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να απαντήσουν. Ζήσης, Χίκμαν και Χάκετ αστόχησαν στις προσπάθειες τους και έτσι η Μακάμπι κράτησε μια σπουδαία νίκη.

Ο Μάικλ Ρολ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 12 πόντους είχε ο Ντάνιελ Χάκετ για τους ηττημένους. Οσον αφορά το Νίκο Ζήση, αγωνίστηκε 26 λεπτά στα οποία είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-41, 65-64, 90-88