«Καθάρισαν» Ντόντσιτς,Πρέπελιτς – Άνετα το Πουέρτο Ρίκο απέναντι στην Κίνα

Εξαιρετικοί οι δύο ηγέτες της Σλοβενίας, κέρδισαν... μόνοι τους το Πράσινο Ακρωτήρι (92-77), ενώ άνετη επικράτηση είχε και το Πουέρτο Ρίκο απέναντι στην Κίνα (107-89)

Με τους Πρέπελιτς και Ντόντσιτς να «πετάνε φωτιές» (20/19π.) η Σλοβενία έκανε το 3/3, κερδίζοντας και το Πράσινο Ακρωτήρι με 92-77.

Οι Σλοβένοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού απέναντι στους τίμιους και αξιοσέβαστους παίκτες του Πράσινου Ακρωτηρίου, οι οποίο το πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο (45-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά, καθώς με επιμέρους σκορ 24-17, η Σλοβενία πήγε στο +14, κάτι το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος.

Επιβλητική νίκη και για το Πουέρτο Ρίκο απέναντι στην Κίνα, νίκη η οποία τους έδωσε την ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος ο Γουότερς με 22 πόντους, από κοντά και ο Ρομέρο με 18, για τους Πουερτορικανούς, οι οποίοι δεν άφησαν το προβάδισμα ούτε για λίγο, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη-πρόκριση με 107-89!