Ιταλία – Πουέρτο Ρίκο 73-57: Πανηγυρικά στην οκτάδα η ομάδα του Ποτσέκο

Η Ιταλία του Τζιανμάρκο Ποτσέκο είναι η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά την νίκη απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο με 73-57.

Θρίαμβος για την Ιταλία απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο με 73-57. Η ομάδα του Ποτσέκο είναι η πρώτη που κλείνει το εισιτήριό της για τον προημιτελικό του Mundobasket 2023.

Οι Ιταλοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, κάτι που «μάζεψε» γρήγορα η πολύ φιλότιμη ομάδα του Πουέρτο Ρίκο, στέλνοντας την διαφορά στο ημίχρονο στους 5 (39-34).

Η καλή εικόνα των Πουερτορικανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γουότερς έφτασαν στο πρώτο προβάδισμα τους (41-43).

Με ένα γρήγορο «ξέσπασμα» όμως η Ιταλία ξανά έφερε το σκορ στα μέτρα της στο τέλος της τρίτης περιόδου. (51-47). Κάπου εκεί ξεκίνησε η κατάρρευση για το Πουέρτο Ρίκο, με τους Ιταλούς να κάνουν επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 22-10 πήραν την μεγάλη νίκη-πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Κορυφαίοι οι Ρίτσι και Τονούτ με 15, από κοντά και ο Φοντέκιο με 12, ενώ κομβικός ήταν και ο Τζίτζι Ντατόμε με 11.