Εντός έδρας «κάζο» για την Άλκμααρ (1-2)

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η Χρόνινχεν στην έδρα της Αλκμαάρ, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Η Αλκμαάρ αγνοούσε την ήττα στη φετινή σεζόν και όπως εξελισσόταν το ματς φαινόταν πως θα συνέχιζε να το κάνει για μια ακόμη εβδομάδα του τουλάχιστον.

Η ομάδα του Σλοτ κέρδισε την Χρονινχεν ως το 57’, αλλά η αποβολή του Μίντσε της κόστισε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έκαναν τεράστια ανατροπή και πήραν το διπλό με 2-1. Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή ήττα της Αλκμαάρ εντός συνόρων και πρώτη μετά το Φλεβάρη!

Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Κοουπμάινερς και στο 57’ έχασε τον Μίντσε με κόκκινη κάρτα. Έτσι η Χρόνινχεν πίεσε και ισοφάρισε με τον Ελ Μεσαουντί στο 69’ και στο 74’ ο ίδιος έκανε και το 1-2 με όμορφο συρτό σουτ έξω από την περιοχή. Μάλιστα στο 85ο λεπτό η Αλκμαάρ έμεινε με 9 παίκτες καθώς αποβλήθηκε και ο Μάρτινς Ίντι. Στο 90+5′ αποβλήθηκε και ο Ελ Χανκουρί της Χρόνινχεν.