Μπόχουμ – Ντόρτμουντ 1-2: Με υπογραφή Ρόις στους «8»

Τα γκολ των Τζαν και Ρόις έδωσαν τη νίκη στην Ντόρτμουντ απέναντι στην Μπόχουμ και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, πέρασε στο ματς στο 65΄ και πέντε λεπτά μετά πέτυχε το γκολ που έστειλε την ομάδα του στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μπορούσια πέρασε από το «σπίτι» της Μπόχουμ με 2-1, τη νίκησε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν (3-0 εντός έδρας στις 5/11 στο πλαίσιο της Bundesliga) κι έγινε η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσε το παζλ των «8» του θεσμού.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το απίθανο γκολ του Τσαν από τη μεσαία γραμμή! Στο 64΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Στόγκερ, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ καθώς στο 70΄ ο Ρόις έμελλε να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Μπόχουμ: Ρίμαν, Γιάνκο, Ορντέτς, Μάσοβιτς, Σοάρες, Λοσίγια, Στέγκερ, Ασάνο, Φέρστερ, Αντβί-Ατζέι, Χόφμαν

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Βολφ, Ζίλε, Χούμελς, Ριέρσον, Τζαν, Μπραντ, Μπέλιγχαμ, Όζκαν, Γκίτενς, Αλέ